Oyun Modlarının Tek Adresi

FPS Yükseltme Rehberi

Oyun oynarken ani fps düşüşleri veya kasmalar yaşıyorsanız bu makalemiz sizlere bir nebze yardımcı olabilir. Öncelikle fps düşüşlerinin ve kasmaların bir çok nedeni olabilir genellikle bu sorunlar yazılımsal hatalardan dolayı kaynaklanmaktadır. Eğer donanımsal bir sorununuz varsa bilgisayarınıza fiziksel bir müdahale yapmadan oyun kasmalarını ne yazık ki çözemezsiniz. Oyunları oynamadan önce oyunun istediği Sistem Gereksinimlerine göz atın. Sisteminiz yeterli değilse ne yazık ki o oyunu oynayamayabilirsiniz. Oyunların istediği Sistem Gereksinimleri aldığı güncellemeler bağlı olmakla beraber değişkenlik gösterebilir. Örneğin: Oyun ilk çıktığı aylarda 4 GB ram istiyor ise aldığı güncellemeden sonra 6 GB ram isteyebilir. Sistemi yetmeyen ve oyunlarda çok kasma olduğunu belirten kullanıcılara fps nasıl yükseltilir konusunda yardımcı olmak için bu makaleyi hazırladık, çok fazla uzatmadan buyurun fps yükseltme rehberi isimli makalemize geçelim. Unutmadan bir oyunu akıcı oynayabilmek için o oyunun optimizasyonu da iyi olmalıdır. Yoksa ne kadar iyi bir sisteme sahip olursanız olun o oyunu akıcı oynayamazsınız.

FPS Nedir?
Fps yani Frame Per Second(saniyede ki kare hızı) anlamına gelir. Bir oyunda fps’niz ne kadar yüksek olursa, o kadar çok akıcı oynayabilirsiniz. FPS düştüğünde oyunda kasmalar olur ve oyunu akıcı bir şekilde oynayamazsınız.

Fiziksel Yöntemlerle Yapılabilecek Müdahaleler:
1-) Sistem sıcaklık değerlerine göz atın. Bilgisayarınız da ısınmalar var ise bir süre sonra oyun kasmaya başlar ve aşırı ısınma olursa bilgisayarınız reset atar. Isınma durumlarına karşın termal macun değişimi ile ısınma sorununa çözüm bulabilirsiniz.

2-) Bilgisayarınızı sık sık temizleyin; Eğer bilgisayarınızın içerisinde çok fazla toz var ise kasa içerisinde ki hava sirkülasyonu sağlanamaz ve bilgisayarınız ısınma yapar buda istenilen performansı vermez. Kasa içerisini fan veya pervane ile temizleyebilirsiniz.

 

Yazılımsal Yöntemlerle Yapılabilecek Müdahaleler:
1-) İlk olarak internette bulunan “Bilgisayar Hızlandırma Programları” adı altında bahsedilen Advanced System Care gibi programları önermiyoruz. İyi bir bilgisayar bilgisi olan kullanıcı bu programların yaptığını kendisi de yapabilir.

2-) Her şeyden önce driver yani sürücülerinizin doğru bir şekilde kurulu ve güncel olduğuna emin olun. Bu işlemlerin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız Driver Kurma ve Güncelleme adlı makalemize göz atabilirsiniz.
3-) Bilgisayarınızda kullanmadığınız gereksiz program ve yazılım varsa kaldırın.

 

4-) Windows Aero tema kullanıyorsanız, Windows klasik temaya geçin bu yöntem ram kullanımını azaltabilir. Bu işlemi Masa üstündeyken sağ tıklayın > kişiselleştir deyin. Karşınıza gelen ekranda “Ekran koruyucu yok” ve “Windows klasik tema” seçeneklerini seçerek yapabilirsiniz.

5-) Başlangıç Hizmetlerini devre dışı bırakın; Bu işlemi yaptığınızda bilgisayarınızın başlangıçta açılan programlar tekrar açılmaz ve açılışınız hızlanır. Bu pencereyi Başlat > Çalıştır > msconfig yazarak açabilirsiniz. Açılan pecere de “Başlatma” kısmında yer alan programların tiklerini kaldırarak başlangıçta açılmasını engelleyebilirsiniz. (Bu işlemi uygularken dikkat edin. Önemli bir program veya driver var ise tikini kaldırmayın)

6-) Oynadığınız oyunun grafiklerini deneme / yanılma yöntemiyle akıcı bir şekilde oynayabileceğiniz kadar düşürün.

7-) Görsel Efektleri Kaldırarak Performans Elde Edin;
Bu durum her ne kadar can sıksada görsel efektleri kaldırarak daha iyi bir performans elde edilebilir. Bu işlemi Bilgisayarım > Sağ Tık > Özellikler > Gelişmiş Performans Ayarları > Gelişmiş > Performans > Ayarlar kısmından “En İyi Performans İçin Ayarla”  kısmını işaretleyerek yapabilirsiniz. Unutmayın pencere görünümüz klasik görünüme geçecektir.

 

Makelemiz şimdilik bu kadar. Ara ara bu makale güncellenecektir. Takıldığınız bir konu olursa yorum yazabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir